9. 11. 2022

6 mýtů o podlahovém topení

Stavíte nebo rekonstruujete dům a přemýšlíte, jak budete ve svém domově vytápět? Možná už jste uvažovali o podlahovém topení, ale slyšeli jste spoustu zvěstí, například že ohrožuje zdraví, nebo je příliš drahé. Nenechte se zmást, není to pravda. Jedná se pouze o mýty. Raději se s námi pojďte podívat, jak je to doopravdy.

 

Škodí zdraví

Spousta lidí si myslí, že teplo od nohou škodí našim kloubům. To samozřejmě není pravda. Pokud se podlahové topení správně navrhne, nic vám nehrozí. Teplota se pohybuje okolo 22 °C a ve výšce 180 cm pak budeme mít v místnosti lehce přes 20 °C. Navíc je teplo přesně tam, kde ho potřebujeme – tam, kde se pohybujeme.

Stojí moc peněz

Další populární mýtus. Ano, počáteční náklady jsou pro vaši peněženku sice náročnější, ale až se podíváte na účet za elektřinu, zjistíte, že jste investovali správně. Podlahové topení je o 30 % úspornější než radiátory. Nehledě na to, že za vyšší cenu získáte efektivní topný systém, kterému radiátory nedokážou v žádném případě konkurovat.

Málo topí

Podlahy s podlahovým topením nejsou pocitově radikálně teplejší, proto někteří lidé začali pochybovat o jejich efektivitě. Rozdíl nepoznáte z toho důvodu, že v podlahovém topení teče voda o teplotě 35-40 °C a na povrch se dostane pouze teplota okolo 26-29 °C. Proto se vám pak podlaha může zdát studená. Podlahové topení je ale nízkoenergetický systém, který teplo rozkládá do celé místnosti a vytopí ji stejně efektivně jako horký radiátor. Ten k vytopení místnosti musí ohřát vodu až na 70 °C, protože teplo jde jen z jednoho zdroje.

Rozdílná teplota v jiných místnostech

Taky už jste slyšeli, že s podlahovým topením nemůžete měnit teplotu v jednotlivých místnostech? Rádi vás vyvedeme z omylu. Na termostatu si bez problému nastavíte požadovanou teplotu a o zbytek se už postará rozdělovač podlahového topení. Bez problému tak můžete mít jinou teplotu v obýváku a jinou v ložnici.

Je hlučné

V podlahovém topení teče voda, ale vy byste ji rozhodně neměli slyšet. Problém může způsobovat rozdělovač, který na sebe napojuje jednotlivé okruhy a řídí teplotu v trubkách. Při špatné montáži rozdělovače se v něm tvoří vzduchové bubliny, které jsou pak příčinou jemného hluku. I z toho důvodu se rozdělovač často instaluje do místnosti, ve které se nespí.

Nemůžu mít koberce

Poslední mýtus je z části pravdivý, ale ne tak úplně. Při nákupu musíte hledat koberce, které jsou přizpůsobeny podlahovému topení. Všeobecně se pro tento typ vytápění nehodí jen koberce s gumovým podkladem a příliš dlouhými vlasy.


Bezplatná konzultace