Bezplatná konzultace

12. 10. 2022

Proč je rekuperace vzduchu důležitá?

Aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch, je nutné, abychom jednou za čas vyvětrali. To se však pojí se ztrátou tepla, obzvláště v zimních měsících. Ztrátě se však dá předejít pomocí rekuperace vzduchu.

Co je to rekuperace vzduchu?

Jedná se o zpětné získávání tepla. Přiváděný čerstvý vzduch vstupuje skrz rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnického zařízení. Z druhé strany pak odchází teplý odpadní vzduch z místnosti. Aby se zabránilo zpětnému průniku pachů z odváděného do přiváděného vzduchu, tak se od sebe obě vzdušniny dělí soustavou kanálků.

Proč je větrání důležité?

Větrání neslouží k pouhé výměně vydýchaného vzduchu za čerstvý. Mnohé výzkumy zjistily, že pokud budete dlouho pobývat v nevětrané místnosti, bude to mít dopad na vaši koncentraci, efektivitu práce a na celkové zdraví.

Jak probíhá větrání s rekuperací?

Větrání s rekuperací probíhá na základě výměny tepla mezi vnitřním a venkovním vzduchem ve výměníku, čímž v místnosti zůstává příjemné teplo. Do výměníku totiž vstupuje studený venkovní vzduch a následně se pak zde ohřeje. K tomu se využívá vyšší teplota vnitřního odcházejícího vzduchu.

Výhody rekuperace vzduchu

Rekuperace přináší spoustu výhod, které se odráží nejen na vašem zdraví, ale i ve vaší peněžence.

Čerstvý vzduch a omezení ztráty tepla

S rekuperační jednotkou vám odpadá povinnost neustálého větrání. Navíc také zabráníte úniku tepla, což se výrazně projeví na účtu za vytápění.

Čistý a kvalitní vzduch

Díky filtrům obsažených v rekuperačních jednotkách získáte kontrolu nad vzduchem, který v domácnosti dýcháte. Tyto filtry zabrání, aby se do vaší místnosti dostaly pyly, polétavý prach nebo jiné nečistoty. Rekuperační jednotky se proto hodí pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi.

Snižuje vlhkost

Rekuperační jednotka snižuje vlhkost v místnosti a udržuje její stabilitu, čímž zabraňuje vzniku plísní a množení bakterií.

Boj s radonem

Větrání s rekuperací s lehkým přetlakem bývá odborníky označováno jako jediný vhodný způsob větrání pro domy, které mají problémy s radonem. Díky pravidelné filtraci vzduchu skrz rekuperační jednotku se totiž dokážete radonu zbavit účinněji než obyčejným větráním s otevřenými okny.

Nová zelená úsporám

Díky programu Nová zelená úsporám máte možnost získat dotaci na rekuperační jednotku. A jak na dotaci? S tím vám pomůže naše dceřiná firma SmartAir Consulting. Vyřídí za vás veškeré papírování a vy budete dýchat čerstvý vzduch bez starostí.

Máte zájem o rekuperační jednotku? Ozvěte se nám na 775 901 710, nebo vyplňte kontaktní formulář na našem webu.