19. 11. 2022

Topení klimatizací: Jak to funguje a jaké jsou výhody?

To, že klimatizace v létě chladí ví každý. Co ale není už tak známá věc je to, že klimatizace umí i topit. Jak na to a jak při tom ušetřit a získat dotaci? To si pojďme přiblížit v našem článku.

Jak funguje vytápění klimatizací?

Abyste mohli klimatizací topit, je nutné, aby fungovala jako tepelné čerpadlo na principu vzduch-vzduch. Při vytápění dochází k opačné distribuci tepla – vnější jednotka ochlazuje a kondenzuje se v ní vlhkost, vnitřní jednotka se naopak stará o vytápění prostoru.

A co dotace?

Dotace na klimatizace nabízí dotační program Nová zelená úsporám. Nevztahuje se však na všechny typy, ale pouze na ty, které se dají použít jako zdroj tepla (říká se jim také tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch). Pokud vám dotaci schválí, dostanete až 60 000 Kč, přičemž se může jednat o maximálně 50 % z celkových výdajů na klimatizaci. S jejím získáním vám pomůže naše dceřiná firma SmartAir Consulting.

Vyplatí se to?

Kromě nákladů za energie ušetříte peníze ihned při pořízení. Klimatizaci koupíte za stejnou cenu jako kotel na tuhá paliva, ale při montáži nemusíte provádět tak složité stavební úpravy nebo stavět komín. Peníze nejsou jediné, co uspoříte. Klimatizace šetří i čas. Jsou totiž jednoduché na obsluhu. Stačí jen nastavit na požadovanou teplotu a nemusíte dál nic řešit. Díky ovládání přes Wi-Fi navíc vše vyřešíte i na dálku. Je také nenáročná na údržbu a na rozdíl od topení nebo kotle vyhřeje místnost během chvilky. Stejně jako v létě, i v zimě chrání vaše zdraví a zachycuje ze vzduchu až 99 % prachu i nečistot. Proto jsou ideální volbou pro alergiky a astmatiky.

Jaké jsou výhody?

Kromě nákladů za energie ušetříte peníze hned při pořízení. Klimatizaci koupíte za stejnou cenu jako kotel na tuhá paliva, ale při montáži nemusíte provádět tak složité stavební úpravy nebo stavět komín. Peníze nejsou jediné, co uspoříte. Klimatizace šetří i čas. Jsou totiž jednoduché na obsluhu. Stačí jen nastavit na požadovanou teplotu a nemusíte dál nic řešit. Díky ovládání přes Wi-Fi navíc vše vyřešíte i na dálku.

Také je nenáročná na údržbu a na rozdíl od topení nebo kotle vyhřeje místnost během chvilky. Stejně jako v létě  chrání naše zdraví a zachycuje ze vzduchu až 99 % prachu i nečistot. Proto jsou ideální volbou pro alergiky a astmatiky.

Jak vybírat?

Při výběru klimatizace s tepelným čerpadlem se dívejte na energetickou třídu. Pokud chcete maximálně ušetřit na energiích, pořiďte si zařízení v energetické třídě A+++, nebo alespoň A++. Prodávají se sice za vyšší cenu, ale díky úsporám se vám investice brzy vrátí.

Klimatizací nevytopíte dvougenerační dům, ani větší rodinný dům. Zato je ideální pro byty, menší domy a chaty. Nevýhodou je však to, že narozdíl od jiných způsobů vytápění neohřeje vodu. Na to si budete muset pořídit jiný zdroj, například bojler.


Bezplatná konzultace