18. 7. 2022

Jak funguje klimatizace?

Klimatizace jsou mezi lidmi stále populárnější, ale málokdo ví, jak přesně fungují. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří netuší, jak klimatizace funguje, pusťte se do čtení a dozvíte se víc.

Princip fungování klimatizace

Klimatizace funguje jako chladnička. Ta bere teplo potravinám a postupně ho uvolňuje do místnosti (většinou černým žebrováním vzadu). Jednoduše z jednoho místa teplo odnímá a předává ho do druhého. A stejně to dělá klimatizace, bere teplo z místností a posílá ho ven.

Chlazení klimatizací

Vnitřní jednotka vypařuje chladivo, čímž dochází k chlazení vzduchu. Venkovní jednotka chladivo kondenzuje a posílá teplo ven. U vnitřní jednotky se také musíte postarat o odvod zkondenzované vody. Vzduch, který proudí přes výparník vnitřní jednotky v sobě má určité množství vlhkosti, která při jeho ochlazení zkondenzuje.

Topení klimatizací

Klimatizace, která zvládá i topit, má navíc rezervační (čtyřcestný) ventil. Ten podle nastavení změní provoz chladícího okruhu. Venkovní jednotka pak chladí a vnitřní zase topí. Zařízení dokáže na 1 kW elektřiny vytvořit až 4 kW tepla. Jsou ideální volbou hlavně na jaře a na podzim, kdy se počasí hodně mění. Dá se s nimi ale efektivně topit až do začátku zimy.

Ochrana zdraví

Kromě chlazení a topení přispívá klimatizace také k našemu zdraví. Vzduch, který jednotka vypouští, je sušší, než ten který nasává. Díky tomu zabraňuje vzniku plísně a plazmový filtr čistí ovzduší od alergenů a nečistot, což ocení především astmatici nebo lidé s dýchacími potížemi.

Chcete chladit a topit klimatizací? Zavolejte nám na 775 901 710, nebo vyplňte kontaktní formulář na našem webu. Poradíme vám s výběrem a najdeme správné zařízení pro vaše bydlení nebo kancelář.


Bezplatná konzultace