Rekuperace je větrací systém, ve kterém dochází ke zpětnému získávání tepla ze vzduchu, který opouští místnost. Teplo z tohoto zbytkového, odpadního vzduchu, se pak ,,recykluje” a používá se k ohřevu vzduchu uvnitř, dochází tedy k energetické úspoře při vytápění objektu.
Při tomto procesu se však z odpadního vzduchu získává pouze teplo, všechny škodlivé látky (oxid uhličitý atd.) opouští místnost.
Celý obytný prostor se opatrně za pomoci projektanta vzduchotechniky ,,provrtá” soustavou trubek a průduchů, která se v technickém žargonu označuje jako ,,vzduchotechnický potrubní rozvod”. To vše je napojeno na základní část celého systému, jmenovce této technologie: rekuperační jednotku.
V tomto zařízení se nacházejí všechny možné regulační systémy, čidla kvality ovzduší, předehřívače a filtry. Je to tlukoucí srdce celého systému.
Spíš než srdci se tato jednotka podobá plicím. Stejně jako je hlavní úlohou plic čistit a rozvádět kyslík do celého těla, rekuperace doručuje čistý a filtrovaný vzduch bez nečistot do každého zákoutí bytu, i do těch nejzazších rohů a podlahových lišt.
Právě zlepšení kvality vzduchu je hlavní výhodou rekuperace. Díky filtraci škodlivých látek a perfektní výměně vydýchaného a čerstvého vzduchu, která pouze větráním otevřenými okny není možná, je tento citlivý systém obzvlášť prospěšný pro astmatiky a alergiky.
Vlhkost vzduchu může být prospěšná, ale všeho s mírou. Příliš málo vlhkosti (k čemuž může dojít hlavně v topných sezónách, tj. na podzim a v zimě) a člověk se kromě dárků dočká i zvýšeného vysušování sliznic, což může vést k různým respiračním onemocněním.
A co vysoká vlhkost? Průměrná rodina za den odpaří zhruba 12 litrů vody.
A stejně jako život pochází z vody, i tahle vlhkost je kolébkou všech možných druhů roztočů a plísní, kteří pak jdou a působí na organismu škody v podobě alergií, revmatických potíží, zažívacích těžkostí a dýchacích problémů.
Samozřejmě tyto věci nejsou škodlivé jen pro lidský organismus, dokáží nepěkně pocuchat i povrch stěn, omítku a tapety. V nebezpečí je tedy i váš majetek.
Rekuperační jednotka vás však starostí s vlhkostí zbaví, vyřeší je sama.
Jako jedna z největších výhod rekuperační jednotky se uvádí právě energetická úspora při vytápění objektu. To je samozřejmě pravda, díky postupům popsaným výše dochází k opětovnému využití tepla, které by jinak zmizelo venku a neohřálo nám byt či dům ani o stupeň. Její instalace a zprovoznění však mohou být nákladné, z dlouhodobého hlediska však jde o nejvýhodnější formu vytápění, hodí se tedy hlavně pro nové domy či rekonstrukce většího rázu.
Kvůli změnám v legislativě EU (ochrana životního prostředí je teď v politice velice ožehavé téma) si rodinný dům s velkou tepelnou spotřebou nepostavíte. Proto budou rekuperační jednotky či tepelná čerpadla nebo jiné technologie nutností.
Nejde však jen o nepříjemná omezení, EU poskytuje vysoké dotace v řádech desítek procent a my vám je umíme zařídit. Pomůže vám s nimi naše dceřiná firma SmartAir Consulting.
Tak například námi nabízená rekuperační jednotka značky VENUS poskytuje účinnost až 93% (využívá 93% zbytkového tepla, které by jinak skončilo venku mezi stromy!)
V případném zájmu tedy využijte našeho bezplatného poradenství, kromě rekuperací se zabýváme i tepelnými čerpadly, klimatizacemi a podlahovým topením.
Stačí vyplnit formulář na https://smartair.cz/rekuperace/ nebo zavolat na číslo 775 901 710 a my s vámi vše vyřešíme a zodpovíme případné dotazy.